WZORZEC (Australian Shepherd Club of America)
OBOWIĄZUJE OD 15. STYCZNIA 1977
WRAŻENIE OGÓLNE: Owczarek australijski jest psem o harmonijnej budowie, umiarkowanej wielkości i kości. Jest uważny i żywy, wykazuje siłę i wytrzymałość połączoną z niezwykłą zwinnością. Lekko dłuższy niż wyższy, posiada szatę o umiarkowanej długości i grubości o umaszczeniu, które zapewnia różnorodność i indywidualność każdego osobnika. Charakterystyczną cechą jest jego naturalnie krótki lub obcięty ogon. U samców i suk wyraźne jest piętno płci.
CHARAKTER: Owczarek australijski jest inteligentnym, przede wszystkim pracującym psem o silnych instynktach pasterskich i stróżujących. Jest wyjątkowym towarzyszem. Jest wszechstronny i podatny na szkolenie a powierzone mu zadania wykonuje we wspaniałym stylu i z entuzjazmem. Zachowuje rezerwę wobec obcych, ale nie jest lękliwy. Choć jest agresywny i autorytatywny jako pies pracujący, złośliwość wobec ludzi i zwierząt jest nie do przyjęcia.
GŁOWA: Głowa o czystych liniach, mocna, sucha i proporcjonalna do reszty ciała. Mózgoczaszka jest płaska lub lekko zaokrąglona, jej długość i szerokość są równe i tej samej długości jest kufa, która powinna być w harmonii i proporcjonalna do reszty głowy. Kufa zwęża się lekko w kierunku zaokrąglonego końca. Stop jest umiarkowany, ale dobrze zaznaczony.
ZĘBY: Pełen zestaw mocnych, białych zębów spotyka się w zgryzie nożycowym. Zgryz cęgowy jest wadą. Zęby złamane lub brakujące w wyniku wypadku nie są karane.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Przodozgryz; tyłozgryz większy niż 1/8 cala (ok. 3 mm).
OCZY: Bardzo wyraziste, wyrażające uwagę i inteligencję. Bystre, w kształcie migdała, średniej wielkości, osadzone nieco skośnie, ani nie wyłupiaste, ani zapadnięte, o źrenicach ciemnych, dobrze odgraniczonych i idealnie umiejscowionych. Kolor brązowy, niebieski, bursztynowy, lub dowolna ich wariacja lub kombinacja, w tym oczy nakrapiane lub marmurkowe.
USZY: Osadzone wysoko po bokach głowy, trójkątne i lekko zaokrąglone na końcach, średnio duże, długość ucha mierzy się w ten sposób, że jego koniec powinien sięgać mniej więcej do wewnętrznego kącika oka (po tej samej stronie głowy – przyp. tłum.). Uszy, przy pełnej uwadze, załamują się lekko do przodu na wysokości od 1/4 do 1/2 powyżej podstawy. Uszy stojące i uszy jak u gończych (mocno obwisłe – przyp. tłum.) stanowią poważne wady.
SZYJA i TUŁÓW: Szyja jest mocna, sucha i w proporcji do reszty ciała. Jest średnio długa i lekko wysklepiona od góry, dobrze osadzona na ramionach. Tułów jest mocny i umięśniony. Linia górna wydaje się pozioma, gdy pies stoi w naturalnej postawie “kwadrata” (łapy równo rozmieszczone pod ciałem – przyp. tłum.). Klatka piersiowa jest głęboka i mocna o dobrze wysklepionych żebrach. Lędźwie są mocne i szerokie, gdy patrzy się na nie z góry. Linia dolna jest umiarkowanie podkasana. Zad jest umiarkowanie opadający, idealne nachylenie wynosi 30 stopni od linii poziomej. Ogon jest prosty, nie przekracza 4 cali (ok. 11 cm), naturalnie krótki lub obcięty.
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Łopatki są długie i płaskie, w kłębie osadzone blisko siebie, w odległości około 2 palców przy naturalnej postawie i są dobrze nachylone do tyłu, pod kątem około 45 stopni do podłoża. Ramię jest zestawione z łopatką w przybliżeniu pod kątem prostym a nogi opadają prosto, prostopadle do podłoża. Staw łokciowy znajduje się w tej samej odległości od podłoża i kłębu. Kończyny są proste i mocne. Śródręcza są krótkie, grube i mocne, ale nadal giętkie, oglądane z boku lekko nachylone do podłoża. Łapy są owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Opuszki są grube i elastyczne; pazury krótkie i mocne. Kciuki mogą być usunięte.
KOŃCZYNY TYLNE: Szerokość tyłu jest w przybliżeniu równa szerokości przodu mierzonej w barkach. Kątowanie miednicy i uda odpowiada kątowaniu łopatki i ramienia i tworzy w przybliżeniu kąt prosty. Podudzia są dobrze zaznaczone, stawy skokowe umiarkowanie kątowane. Śródstopia są krótkie, prostopadłe do podłoża i równoległe do siebie, gdy patrzy się na nie od tyłu. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepinych palcach. Opuszki są grube i elastyczne; pazury krótkie i mocne. Wilcze pazury są usunięte.
SZATA: Średniej grubości, włos prosty lub lekko falisty, odporny na warunki atmosferyczne, średnio długi, z podszerstkiem. Grubość podszerstka różni się w zależności od klimatu. Włos jest krótki i gładki na głowie, uszach, przodzie kończyn przednich i na śródstopiach. Tył kończyn przednich posiada umiarkowane pióro; portki są umiarkowane. Występuje umiarkowana grzywa i kryza, mocniej wyrażone u psów niż u suk. Szata nietypowa jest poważną wadą.
UMASZCZENIE: Wszystkie kolory są mocne, czyste i nasycone. Uznawane kolory to błękitno marmurkowy, czekoladowo (wątrobiano) marmurkowy, czarny, czekoladowy (wątrobiany), wszystkie z lub bez białymi znaczeniami i/lub podpalaniem, żaden z kolorów nie jest preferowany. Psy błękitno marmurkowe i czarne mają czarną pigmentację nosa, warg i obwódek oczu. Psy czekoladowe i czekoladowo marmurkowe mają wątrobianą pigmentację nosa, warg i obwódek oczu. Nos “motylkowy” (niedopigmentowany, w różowe plamy – przyp. tłum.) nie powinien być karany u psów poniżej 1 roku. U wszystkich umaszczeń obszary otaczające uszy i oczy są zdominowane przez kolor inny niż biel. Linia białych włosów na kołnierzu nie przekracza punktu kłębu.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Umaszczenia inne niż uznane. Białe plamy na tułowiu. Cielisty nos.
RUCH: Płynny, swobodny i bez wysiłku; wykazuje zwinność i harmonijny, wydajny wykrok. Kończyny przednie i tylne poruszają się prosto i równolegle w stosunku do linii środka ciała; w miarę wzrostu prędkości łapy przednie i tylne zaczynają zbiegać się w kierunku linii środka ciężkości, podczas gdy grzbiet pozostaje mocny i poziomy.
WYMIARY: Preferowany wzrost w kłębie dla psów: 20-23 cale (51-58 cm); dla suk: 18-21 cali (46-53 cm), jednakże jakość nie może być poświęcona na rzecz wzrostu.
INNE WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Wnętrostwo jedno lub obustronne.
Tłumaczenie: Urszula Charytonik